• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Muskietenkaarsen kunnen lever aantasten volgens onderzoek

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
12 september 2025 22:00
in Gezondheid, Lifestyle, Suriname
muskieten kaars

In Suriname worden muskietenkaarsen al jaren veel gebruikt om muggen op afstand te houden.

Vooral in de avonduren vertrouwen huishoudens op deze spiraalvormige kaarsen die langzaam opbranden en rook verspreiden.

Ze zijn goedkoop en makkelijk verkrijgbaar, maar een studie van de Saveetha University in Chennai (India) laat zien dat er ook serieuze gezondheidsrisico’s aan kleven.

Het onderzoek werd uitgevoerd met ratten die dagelijks urenlang werden blootgesteld aan rook van muskietenkaarsen.

Na vier tot zes weken ontdekten onderzoekers dat de lever van deze dieren ernstige schade vertoonde. Er waren ontstekingen zichtbaar, celdood en afwijkingen in de structuur van het leverweefsel.

Hoe langer de blootstelling duurde, hoe groter de schade bleek.

Volgens de onderzoekers komt dit doordat de rook niet alleen insectenwerende stoffen bevat, zoals d-trans allethrin, maar ook fijne stofdeeltjes en vluchtige chemische verbindingen.

Die kunnen diep in de longen doordringen en uiteindelijk via de bloedbaan organen als de lever belasten.

In Suriname worden muskietenkaarsen dikwijls binnenshuis gebruikt, soms in slecht geventileerde ruimtes.

Dat betekent dat bewoners langere tijd dezelfde rook inademen. Vooral kinderen, ouderen en mensen met bestaande gezondheidsklachten lopen daardoor risico.

De wetenschappers adviseren om muskietenkaarsen zoveel mogelijk buiten te gebruiken of voor alternatieven te kiezen, zoals muskietennetten.

Wie ze toch inzet, doet er goed aan dit beperkt te doen en in ruimtes waar frisse lucht naar binnen kan.

Deze bevindingen maken duidelijk dat een product dat bedoeld is om te beschermen tegen muggenbeten, bij langdurig gebruik juist kan bijdragen aan nieuwe gezondheidsproblemen.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

dorpen binnenland
Suriname

Dorpen langs de Cotticarivier vragen om ontsluiting en betere voorzieningen

gmd
Suriname

Staatsolie investeert in behoud geologisch erfgoed Suriname

dengue muskiet
Suriname

Zorgen nemen toe nu chikungunya zich verspreidt en bespuitingen uitblijven

Validatiesessie voor communicatiestrategie oprichting Delfstoffenautoriteit Suriname bij ministerie NH
Suriname

Ministerie NH valideert communicatiestrategie voor oprichting Delfstoffenautoriteit

cabine vliegtuig stewardess
Gezondheid

Op vlucht tussen Zanderij en Schiphol zitten veel mensen urenlang stil met risico voor de gezondheid

Sport-jongeren-Suriname
Sport

Ondersteuning jonge sporters kan Suriname helpen internationaal te schitteren

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws