• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Inzet van Cubaanse docenten voor Spaans in Suriname roept vragen op

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
18 augustus 2024 04:30
in Suriname
spaans les in suriname docent cubanen

In Suriname is er een toenemend tekort aan Spaans-leerkrachten, vooral in de onderbouw van het voortgezet onderwijs, met name in leerjaar negen en tien.

Dit tekort heeft geleid tot tijdelijke oplossingen zoals lesgeven op zaterdag. Nu heeft het ministerie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur echter een andere aanpak gekozen: de inzet van vijftien Cubaanse leerkrachten.

Helima Poese, directeur Algemeen Vormend Onderwijs, kondigde tijdens een persconferentie afgelopen dinsdag aan dat deze Cubaanse leerkrachten vanaf het komende schooljaar zullen beginnen met lesgeven.

Ze worden vanaf 26 augustus klaargestoomd door middel van trainingen in didactiek en de Surinaamse onderwijscontext.

Omdat de Cubaanse leerkrachten geen Nederlands spreken, zullen ze worden ondersteund door een Nederlandse leerkracht.

Aanvankelijk zullen er dus twee leerkrachten in de klas aanwezig zijn om de communicatie te vergemakkelijken.

Poese verklaarde dat het tekort aan Spaans-leerkrachten deels te wijten is aan de beperkte interesse in Spaansstudies aan het Instituut voor de Opleiding van Leraren.

Dit heeft geleid tot een dringende behoefte aan alternatieve oplossingen, zoals de inzet van buitenlandse leerkrachten. Ze benadrukte dat verder onderzoek nodig is om de oorzaak van deze lage belangstelling te begrijpen.

Mis dit niet:

SRD 115 miljoen nodig voor RGD-cao, overheid heeft slechts SRD 80 miljoen beschikbaar

Albina pakt waterkant aan met nieuwe ondernemersunits en verplicht rode vuilniszakken

Deze nieuwe maatregel roept echter ook zorgen op bij de Surinaamse bevolking.

Er zijn twijfels over de effectiviteit van deze aanpak, vooral gezien eerdere ervaringen met Cubaanse huisartsen in Suriname.

De communicatie met deze huisartsen is vaak problematisch, aangezien zij gebrekkig Sranan of Engels spreken. Hierdoor bestaat de vrees dat leerlingen de lessen niet goed zullen kunnen volgen.

Een andere zorg is dat het specifieke Cubaanse dialect niet volledig aansluit bij de Spaanse taalvarianten die gangbaar zijn in andere delen van de wereld, zoals Spanje of Latijns-Amerikaanse landen waar Surinaamse studenten mogelijk later mee in contact komen.

Daarnaast rijst de vraag of de Cubaanse leerkrachten mogelijk beter betaald zullen worden dan hun Surinaamse collega’s.

Dit zou kunnen leiden tot onvrede onder lokale leerkrachten die zich afvragen waarom eigen mensen niet worden ingezet om de lessen te geven.

Afbeelding ter illustratie.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

RGD krijgt 13,5 procent loonsverhoging, maar TWK wordt doorgeschoven naar 2027.
Gezondheid

SRD 115 miljoen nodig voor RGD-cao, overheid heeft slechts SRD 80 miljoen beschikbaar

Aan de Kaplerstraat in Albina zijn tien nieuwe ondernemersunits gebouwd als onderdeel van de verfraaiing en ordening van de waterkant. Foto: CDS
Suriname

Albina pakt waterkant aan met nieuwe ondernemersunits en verplicht rode vuilniszakken

VP Rusland met Minister Monorath & vertegenwoordigers. Foto: CDS
Suriname

Suriname brengt veiligheidsdiensten bijeen tegen criminaliteit en cyberdreigingen

toyota auto stuur
Suriname

17-jarige bromfietser overleden na aanrijding bij VSH, rijbewijs automobilist ingevorderd

Bescherm het volk, niet alleen het imago van de regering.
Suriname

PALU: vissterfte Saramaccarivier geen incident, maar nationale ramp

De nieuwe pompinstallatie aan de Sommelsdijks Kreek bestaat uit drie pompen en is met financiële steun van Japan gerealiseerd. Foto: CDS
Suriname

Nieuwe pompen van US$ 2,7 miljoen moeten wateroverlast in Paramaribo verminderen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws