Hoeveel kost opladen van een elektrische auto in Suriname?

elektrische auto EV opladen

Steeds meer mensen wereldwijd stappen over op een elektrische auto, maar in Suriname blijft het voorlopig nog iets voor de avonturiers.

Terwijl wereldwijd de verkoop van elektrische auto’s en plug-in hybrides in het eerste kwartaal van 2025 met bijna 30% stijgt, blijft de stekker hier nog vaak in het stopcontact steken.

Surinamers twijfelen. Want hoe handig is een elektrische wagen in een land waar stroomuitval geen uitzondering is, waar monteurs vaak nog bijgeschoold moeten worden, en waar sommige straten na een bui veranderen in rivieren?

Er is inmiddels wel een showroom van een bekend Chinees EV-merk in Paramaribo — net als in onze buurlanden trouwens — maar dat betekent nog niet dat ze gewild zijn. Deze auto’s zijn vooralsnog duurder in aanschaf dan benzinewagens.

Maar de grote vraag blijft: wat kost het eigenlijk om zo’n auto op te laden in Suriname?

In Nederland betaal je gemiddeld tussen de 20 en 28 euro om een Tesla Model 3 met een 55 kWh batterij volledig op te laden.

Hier is benzine inmiddels bijna een luxeproduct geworden, met literprijzen tussen de 1,20 en 1,40 euro, soms vergelijkbaar met landen als Spanje.

Volgens de EBS betaal je als huishouden in Suriname tot 4,41 SRD per kilowattuur. Tel je dat op voor een batterij van 60 kWh, dan kom je rond de 265 SRD uit.

Dat is, verrassend genoeg, goedkoper dan velen denken. Zeker als je bedenkt dat je met één lading soms honderden kilometers vooruit kan.