De discussie over looneisen in Suriname heeft een scherpe wending gekregen na uitlatingen van Suriname-analist R. Pinas.
Pinas zegt diep teleurgesteld te zijn in de houding van leerkrachten in Suriname, vooral na het lezen van hun reacties op de sociale mediapagina van GFC Nieuws onder zijn eerdere mening over salarissen.
Volgens hem laten veel onderwijsgevenden precies zien waarom zij geen moreel recht hebben om voortdurend te klagen over loon.
De ervaren analist, van wie bekend is dat hij een IQ-score van boven de 130 heeft, stelde eerder dat leerkrachten volgens hem niet uitzonderlijk hard werken.
Hij wijst erop dat zij relatief veel vrije uren en vakantiedagen hebben in vergelijking met veel andere beroepsgroepen in Suriname.
Begrip voor verpleegkundigen, niet voor docenten
Pinas benadrukt dat zijn kritiek niet geldt voor alle beroepen. Zo zegt hij wél volledig begrip te hebben voor de looneisen van verpleegkundigen.
Volgens hem dragen zij een zware verantwoordelijkheid, werken zij nachten en weekenden en staan zij dagelijks onder grote mentale druk omdat zij te maken hebben met ziekte, leven en dood.
“Wat mij enorm stoort is dat leerkrachten uit het oog verliezen dat er beroepen zijn waar men veel harder werkt, men soms minder of evenveel verdient en toch niet constant zeurt,” aldus de analist.
Hij waarschuwt bovendien dat een algemene loonsverhoging voor duizenden leerkrachten leidt tot een overvloed aan SRD’s in omloop, met als gevolg een grotere kans op verdere devaluatie van de Surinaamse munt.
“Als men écht hart heeft voor het vak en voor de leerlingen, en als men werkelijk van Suriname houdt, dan weet men dat men even moet meewerken en niet moet bijdragen aan extra inflatie en onrust in het land. Bij velen is er simpelweg sprake van egoïsme,” stelt hij.
Geschokt door taalniveau op sociale media
De reacties van leerkrachten op sociale media hebben Pinas naar eigen zeggen nog meer gesterkt in zijn standpunt. De twee meter lange kickbokser zegt geschokt te zijn door het taalgebruik van mensen die verantwoordelijk zijn voor het onderwijs van kinderen.
“Ik lees mee op sociale media en ik schrik van het niveau. Verkeerde lidwoorden, d- en t-fouten, foutieve werkwoordsvervoegingen, kromme zinsbouw, slechte spelling, verkeerd gebruik van hoofdletters en leestekens, scheldwoorden en een totaal gebrek aan logisch redeneren.
Men gaat met een gestrekt been erin in plaats van inhoudelijk en op niveau te reageren. Het is echt triest met sommigen. En zij moeten onze kinderen opleiden? Is dat het niveau?” aldus Pinas.
Volgens de analist zou een groot deel leerkrachten zelf terug naar de schoolbanken moeten. Hij stelt dat de reacties op sociale media pijnlijk blootleggen waar het volgens hem fundamenteel misgaat binnen het Surinaamse onderwijs.






![[Aggregator] Downloaded image for imported item #428089](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2026/01/IMG_1189.jpeg)
