• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Geld blijven geven houdt bedelcultuur Suriname in stand

Ida Thornhill door Ida Thornhill
28 januari 2026 04:00
in Lifestyle, Suriname
SRD Surinaamse Dollar

Surinaamse dollars.

In Paramaribo en districten zijn zwervers en daklozen vaker te zien bij supermarkten, drukke winkelstraten en kruispunten waar verkeerslichten staan.

Voor veel voorbijgangers roept dit medelijden op, wat vaak resulteert in het geven van geld. Lifestyleanalist en trendwatcher Patricia Wong waarschuwt echter dat dit goedbedoelde gedrag onbedoeld bijdraagt aan het voortbestaan van het probleem.

Volgens Wong moet het grotere plaatje niet uit het oog worden verloren.

“Zolang er mensen zijn die blijven geven, is er voor een deel van deze groep geen directe prikkel om hun situatie te veranderen,” legt zij uit aan GFC Nieuws.

In haar analyse wijst zij erop dat bedelen in sommige gevallen is uitgegroeid tot een vast dagelijks patroon, waarbij inkomsten worden gegenereerd zonder vaste werktijden of verplichtingen.

Goedbedoeld gedrag met ongewenst effect

Ze geeft aan dat het geven van geld vaak voortkomt uit empathie, maar dat het effect averechts kan zijn.

“Wie dagelijks merkt dat bedelen voldoende oplevert om in basisbehoeften te voorzien, zal minder snel geneigd zijn om werk te zoeken,” stelt zij.

Dit geldt volgens haar vooral voor personen die fysiek en mentaal in staat zijn om te werken, maar kiezen voor de meest toegankelijke route.

Zij wijst erop dat Suriname wel degelijk sectoren kent waar vraag is naar arbeidskrachten, zoals in de schoonmaak, landbouw en informele dienstverlening.

“Die stap wordt alleen niet gezet zolang de straat een stabiele inkomstenbron blijft,” aldus Wong.

De vicieuze cirkel doorbreken

Volgens de lifestyleanalist kan de vicieuze cirkel alleen worden doorbroken wanneer de samenleving anders omgaat met bedelen.

Zij pleit ervoor om geen geld meer te geven, maar in plaats daarvan hulp te kanaliseren via sociale organisaties, opvangprojecten en werkinitiatieven.

“Echte hulp zit niet in losse SRD’s, maar in begeleiding, structuur en kansen,” zegt Wong.

Door consequent ander gedrag van het publiek én gerichte ondersteuning kan volgens haar een deel van deze groep worden gestimuleerd om opnieuw deel te nemen aan het arbeidsproces.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

voodoo bonumang winti
Lifestyle

Winti instituut verzet zich tegen uitspraken Geor Hering over bonumangs

vernieuwde waterkant foto PURP
Lifestyle

Vernieuwde Waterkant door panelleden uitgeroepen tot mooiste plek van Paramaribo

Kaarsen
Suriname

Verkeersslachtoffer Indira Gandhiweg vandaag begraven na wekenlange strijd

[Aggregator] Downloaded image for imported item #428055
Suriname

Politie Geyersvlijt boekt doorbraak in reeks diefstallen

roltrap winkel warenhuis winkelen shoppen
Lifestyle

Meer keuze en betere warenhuizen zichtbaar in Paramaribo

cambio
Suriname

Nederlanders in Suriname merken daling SRD tegenover euro

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws