Wie bij de gate op Schiphol staat voor de vlucht naar Paramaribo, merkt dat de reis in feite daar al start.
Volgens lifestyledeskundige Patricia Wong, in gesprek met GFC Nieuws Lifestyle, komt dat niet uit de lucht vallen.
De transatlantische route tussen Amsterdam en Paramaribo bestaat al vele decennia en heeft een eigen reizigerscultuur opgebouwd.
KLM onderhoudt sinds 1934 verbindingen met het Caraïbisch gebied en sinds de jaren zestig en zeventig is de rechtstreekse lijn met Paramaribo een vaste route voor familiebezoek, migratie en handel.
Bij de gate begint Suriname al een beetje
Rond de gate ontstaat daardoor een vertrouwde sfeer waar veel Surinaamse Nederlanders en andere reizigers samenkomen.
Het publiek is herkenbaar aan taalgebruik, accenten, kleding, etensgeuren en de manier van praten met elkaar. Nog voor het instappen voelt het voor veel mensen al als thuiskomen.
Overgangszone tussen Nederland en Suriname
Wong zegt dat je aan alles merkt dat dit geen gewone vlucht is. Mensen maken makkelijk een praatje met onbekenden, delen verhalen of maken een grap, waardoor het wachten ontspannen aanvoelt.
De vlucht zit vaak helemaal vol, wat het gevoel van gemeenschap alleen maar versterkt.
Wie lang niet in Suriname is geweest, krijgt bij het horen van Sranan Tongo of Surinaams Nederlands meteen een nostalgisch gevoel.
Volgens Wong is de gate zo een overgangszone tussen Nederland en Suriname, een soort mini voorproefje van het leven daar, waar mensen sneller contact leggen en minder afstandelijk zijn.







