Op en rond de verkiezingsdag van 25 mei 2025 zijn bij het Meldpunt Verkiezingsfraude van SU2THENEXTLEVEL meerdere meldingen van mogelijke fraude binnengekomen.
De meldingen, afkomstig van stemgerechtigden, kandidaten en waarnemers op verschillende niveaus, wijzen op ernstige onregelmatigheden.
De organisatie heeft deze signalen inmiddels officieel gemeld bij het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB), het Anti-Corruptieplatform, de OAS-waarnemingsmissie en diverse media, zowel nationaal als internationaal.
Volgens SU2THENEXTLEVEL heerst er onder burgers grote bezorgdheid, mede gevoed door reacties op sociale media.
Veel mensen zouden zich echter geïntimideerd voelen en vrezen om met naam en toenaam melding te doen.
De ernst van de signalen wordt onderstreept door videomateriaal waarop te zien zou zijn dat op een stembureau stembiljetten worden voorgesorteerd — iets wat volgens artikel 119 lid 2 van het Kiesreglement verboden is.
De wet schrijft voor dat de voorzitter van het stembureau elk stembiljet afzonderlijk moet openen en de inhoud openbaar moet mededelen.
Wat wordt er gemeld?
De meldingen die zijn binnengekomen, omvatten onder andere:
• Omkoping van kiezers en het actief aanbieden van stemmen te koop.
• Belofte van grond aan kandidaten voor de Ressortraad, met als dreigmiddel dat zij geen grond krijgen als zij niet meewerken op het stembureau voor hun partij.
• Vervalsing van adresgegevens: een huiseigenaar zegt dat plotseling onbekende personen op haar adres zijn ingeschreven en dat colporteurs stemkaarten voor deze personen kwamen afleveren.
• Reactie van autoriteit: dezelfde huiseigenaar kreeg van een CBB-inspecteur te horen dat “dit gewoon zo gaat bij verkiezingen” en dat het vóór de verkiezingen niet zou worden opgelost.
• Stemkaarten voor overleden personen.
• Ontbrekende stemkaarten op stembureaus, waardoor kiezers hun stem niet konden uitbrengen, terwijl er volgens de regels een duplicaat beschikbaar had moeten zijn.
Het meldpunt benadrukt dat het aantal en de aard van de meldingen reden geven tot zorg.
Daarom worden alle meldingen nauwkeurig onderzocht en waar nodig doorgegeven aan de bevoegde autoriteiten.
Oproep tot melding
Het meldpunt roept burgers op om, ondanks angst of druk, toch melding te blijven doen van onregelmatigheden en daarbij zoveel mogelijk bewijsmateriaal aan te leveren, zoals foto’s, video’s of audio-opnamen.
Meldingen kunnen worden gedaan via:
• 🌐 www.facebook.com/SU2TNL
• 🌐 www.su2thenextlevel.org/contact
Wat gebeurt er met de meldingen?
Volgens het meldpunt worden alle meldingen zorgvuldig beoordeeld. De organisatie zal het OKB verzoeken duidelijk te maken hoe het vaststelt wat de reikwijdte en impact is van geconstateerde fouten of fraude-indicaties.
Shaif Basier, coördinator van het meldpunt, zegt hierover: “Als je ziet dat er dingen gebeuren die niet kloppen en je zegt er niets van, dan help je mee aan het probleem. De wet is er niet om mensen bang te maken, maar om ons te helpen een land te hebben waar eerlijkheid normaal is.”
Hij benadrukt dat het meldpunt meldingen anoniem behandelt: “Wij vragen iedereen om meldingen te blijven doen. Bij ons kan dat veilig – we noemen je naam niet en onderzoeken je klacht zorgvuldig. Alleen als jij dat wilt, brengen we je in contact met de politie.”
Basier besluit: “Wij delen onze bevindingen – ook namens jou – met de juiste instanties, in Suriname en daarbuiten. Dit gaat om de toekomst van ons allemaal. Samen zorgen we voor eerlijke verkiezingen en een beter Suriname.”
Foto ter illustratie

Shafely King maakt deel uit van het freelance redactieteam van GFC Nieuws.
Voor contact: info@gfcnieuws.com of direct via WhatsApp.