• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Financiële crisis dreigt door verwevenheid en gebrek aan marktconforme tarieven bij EBS en SWM

GFC Nieuws Ingezonden door GFC Nieuws Ingezonden
27 januari 2024 10:00
in Suriname
economie dollar koers crisis

De Energiedistributiemaatschappij Suriname (EBS) en het Surinaams Waterleidingbedrijf (SWM) bevinden zich in een financieel benarde positie, grotendeels als gevolg van een complex netwerk van afspraken, voorzieningen en ongeschreven gedoogconstructies.

Deze situatie leidt ertoe dat beide bedrijven aanzienlijke inkomstenderving moeten ondergaan. Opvallend is dat voor elektriciteit momenteel minder dan de helft van de kostprijs wordt gevraagd, en voor water zelfs een tarief dat daar nog onder ligt.

Minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen erkent de uitdagende situatie en stelt dat ook het enige waterleidingsbedrijf hierdoor wordt getroffen.

De verwevenheid van afspraken en gedoogconstructies blijkt een complex netwerk te zijn dat de EBS en SWM financieel ondermijnt. Elektriciteit wordt aangeboden tegen tarieven ver onder de kostprijs, waardoor de EBS ernstige financiële moeilijkheden ondervindt.

De SWM heeft niet het voordeel van een grote afnemer, wat resulteert in beperkte inkomsten en een precaire financiële positie.

Abiamofo wijst op het feit dat Staatsolie, verantwoordelijk voor de brandstofvoorziening van eigen generatoren, toestemming heeft gekregen om marktconforme tarieven aan te bieden, terwijl de EBS dat niet kan.

Het overgrote deel van de betalingen tussen overheid en EBS vindt plaats door middel van verrekeningen, wat de financiële positie van de EBS verder onder druk zet.

Tijdens de begrotingsbehandeling benadrukte de minister dat de overheid gedwongen is elektriciteit in te kopen bij de EBS en brandstof aan te schaffen bij Staatsolie. Dit legt extra druk op de financiën van de EBS.

Daarnaast ontbreekt subsidie voor de watervoorziening, en de overheid wordt belast met het financieren van grote projecten bij beide bedrijven.

De minister onthulde dat de EBS een aanzienlijke inningsachterstand heeft van ongeveer SRD 420 miljoen, terwijl het bedrijf tegelijkertijd verplichtingen aan de overheid moet nakomen, waaronder een bedrag van SRD 460 miljoen aan achterstallige loonbelasting en AOV.

Deze achterstanden ontstaan doordat de bedrijven niet in staat worden gesteld marktconforme tarieven te hanteren voor hun diensten.

ShareTweetSend

Meer berichten

docent leerkracht school leerlin student
Lifestyle

Leerkrachten met dubbele banen zoeken evenwicht tussen klas, gezin en inkomen

suriname paramaribo straat winkel supermarkt best mart
Suriname

Populaire supermarkt Best Mart sluit tijdelijk voor grote vernieuwing

Analist woede
Suriname

Analist Pinas woedend na golf van kritiek: Wie mijn voorstel niet begrijpt, heeft gewoon een laag IQ

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws