• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Etnel: ‘Te veel bevoegdheden bij de president, tijd voor verandering’

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
14 oktober 2024 09:17
in Suriname
patricia etnel

Tijdens haar bezoek aan zusterorganisatie Platform Frambo Nederland heeft NPS-parlementariër Patricia Etnel onder het motto A Nyun Pasi gepleit voor een spoedige decentralisatie van het openbaar bestuur in Suriname.

Het doel van decentralisatie is om bevoegdheden van het landsbestuur over te hevelen naar de lagere overheden: de district- en ressortraden.

Afgestudeerd bestuurskundige Etnel ziet een grote urgentie om het openbaar bestuur beter te laten functioneren en presteren dan nu het geval is.

De bevoegdheden van de lagere overheden die zijn verspreid door het gehele land, moeten worden opgewaardeerd ten koste van het centrale gezag. Ook aan de personen die de functies in deze organen in de regio’s bekleden mogen hogere eisen worden gesteld.

In interactie met een volle zaal in Amsterdam-Zuidoost stelde Etnel zaterdagavond dat in de huidige situatie de regering en met name het staatshoofd over te veel bevoegdheden beschikt. “Een president die handelt als God, die past niet meer in deze tijd in een land dat te kampen heeft met veel en zeer grote problemen”, aldus Etnel.

Positief gevolg van het overhevelen van bevoegdheden naar de lagere overheden is dat de burger zich meer betrokken zal voelen bij de uitvoering van het beleid en de commissariaten in de eigen regio op democratische wijze kan afrekenen op de gevoerde politiek. Decentralisatie van bestuur en beleid is inherent aan kennis, kunde, kwaliteit en karakter.

Etnel sprak haar grote zorg uit over ondermaatse kwaliteit van elementaire overheidstaken waaronder onderwijs, gezondheidszorg, ondernemerschap en bescherming van het gezin.

Het is volgens de politica juist deze basiszorg die drastisch moet verbeteren en waarvoor de decentralisatie van overheidstaken positief kan uitpakken. Bovendien kan deze bestuurlijke vernieuwing bijdragen aan de vereiste duurzame ontwikkeling, vooruitgang en stabiliteit.

Als urgente opdracht ziet de populaire NPS-parlementariër ook de ontwikkeling van een gedegen coördinatie van de belastingafdracht door buitenlandse multinationals bij de aanstaande oliewinning. Een ander belangrijk aandachtspunt is volgens Etnel de voorbereiding van een volwassen diasporabeleid.

De naar schatting een miljoen Surinamers buiten de grenzen van het land bieden een groot potentieel voor verdere ontwikkeling van de Republiek Suriname.

Tot slot hield zij een pleidooi voor het opmaken van beleid voor een schadevergoeding door de vroegere kolonisatoren ter compensatie van het ondergane leed door het slavernijverleden.

“Nu verschillende landen in de LatijnsAmerikaanse en Caribische regio de rekening opmaken, mag Suriname hierin absoluut niet achterblijven”, aldus Patricia Etnel.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

azp ziekenhuis academisch
Gezondheid

Bezoek aan AZP loopt uit op uren wachten en grote schok

witte broek paskamer
Lifestyle

Vrouwen boos omdat passen van witte broeken in Paramaribo wordt verboden

kapper haren knippen kapsalon
Lifestyle

Puntige kunstnagels van kapsters zorgen voor irritatie bij klanten

aanpak wegen riolering goot ow
Suriname

Snelle actie na klachten over slechte wegen in Wanica Centrum

Foto 29e container VG Himmat
Suriname

VG Himmat levert 29e container met hulpgoederen voor Suriname

chinese china suriname docu
Suriname

China en Suriname vieren 50 jaar samenwerking met documentaire

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws