• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

De euro wordt digitaal. Komt er straks ook een digitale SRD in Suriname?

P. Peterson door P. Peterson
30 april 2025 14:00
in Lifestyle, Suriname
digitale srd cbdc

Contant geld lijkt langzaam terrein te verliezen. In Europa staat de digitale euro al in de startblokken. De bedoeling is om in oktober 2025 te starten.

Geen vervanging, maar een aanvulling: een munt rechtstreeks uitgegeven door de Europese Centrale Bank, bedoeld voor snelle, goedkope en veilige betalingen. En het blijft niet bij Europa.

Ook in onze regio beweegt het. Jamaica introduceerde al in 2022 de JAM-DEX, een digitale munt gekoppeld aan de Jamaicaanse dollar.

Burgers kregen een gratis digitale wallet, en de overheid deelde zelfs een kleine bonus uit om gebruik te stimuleren.

JAM-DEX werkt zelfs offline via mobiele technologie en rekent geen transactiekosten. De bedoeling is om meer mensen toegang geven tot het financiële systeem.

Een digitale munt, ofwel Central Bank Digital Currency (CBDC), kan veel voordelen hebben. Je betaalt direct, zonder bank ertussen.

Het werkt met een app, dus ook mensen zonder bankrekening kunnen meedoen. Omdat alle transacties digitaal zijn, wordt fraude lastiger.

Bovendien loop je minder risico op diefstal of verlies van contant geld. En de centrale bank krijgt meer grip op geldstromen en inflatie.

Toch zijn er ook zorgen. De overheid kan meekijken bij elke transactie. Wat betekent dat voor privacy? En wat als het systeem wordt gehackt?

Commerciële banken zouden klanten kunnen verliezen, en mensen zonder internet of digitale kennis — vaak ouderen of bewoners van het binnenland — kunnen buitenspel raken.

Suriname kijkt voorlopig toe. Er is nog geen digitale SRD, en officiële plannen ontbreken.

Wel liet PALU in juli 2024 van zich horen: de partij maakt zich zorgen over gebrek aan transparantie en vindt dat Suriname beter moet aanhaken bij internationale ontwikkelingen.

Maar of en wanneer de SRD digitaal gaat? Dat blijft voorlopig nog koffiedik kijken.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

monorath
Suriname

Ministerie: Volledig onderzoek naar dodelijke schietpartij in uitvoering

Luchtvaartdeskundige Tomas Chlumecky
Suriname

Internationale luchtvaartexpert waarschuwt voor structurele risico’s in Surinaamse luchtvaartsector

pl pertjajah luhur
Suriname

Sterke vriendschap binnen regeercoalitie zichtbaar tijdens viering PL-jubileum

ADEK anton de kom universiteit
Suriname

Wetenschappelijk personeel AdeKUS hervat beraad: onderwijsactiviteiten opnieuw stopgezet

Argos Suriname 2
Suriname

Argos Suriname viert 60 jaar lokale cementproductie

depressief verdrietig eenzaam huilen
Lifestyle

KIVC vraagt samenleving om aandacht voor eenzame mensen tijdens feestdagen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws