Uit gesprekken die GFC Nieuws Lifestyle de afgelopen dagen voerde met inwoners uit verschillende districten blijkt dat het geloof in het idee van “hebi” nog verrassend sterk leeft.
Volgens mensen die hierin geloven, draagt een persoon een soort negatieve lading met zich mee die anderen pech of ongemak zou bezorgen.
Sommigen zeggen dat men moet bidden om die “kracht” te neutraliseren, terwijl anderen ervan overtuigd zijn dat je naar een wonderdokter moet voor bescherming.
We leven in 2025, dit slaat nergens meer op
Entrepreneur en researcher Geor Hering, die ook veel onderzoek doet naar menselijk gedrag, zegt in gesprek met GFC Nieuws Lifestyle dat Suriname dringend moet stoppen met vasthouden aan dit soort ongefundeerde ideeën.
Hij reageert fel: “Het is gewoon pure onzin. Het is absurd dat mensen nog denken dat iemand een onzichtbare kracht heeft die je leven kan verpesten. Er is geen bewijs. Er is geen logica. Dit is angst, geen realiteit.”
Hering zegt dat veel mensen meegaan met dit bijgeloof omdat ze nooit geleerd hebben om kritisch na te denken of simpelweg dat vermogen missen om dat te kunnen doen.
“Bij een grote groep ontbreekt het vermogen om vragen te stellen. Ze geloven direct wat een buurvrouw, tante of zelfverklaarde wonderdokter zegt. Daardoor worden eenvoudige problemen ineens mystieke verhalen.”
Volgens hem komt het gevoel van ongemak tussen mensen vaak voort uit normale menselijke factoren zoals lichaamstaal, spanningen, misverstanden of persoonlijke emoties.
Toch benadrukt Hering dat er veel meer natuurlijke factoren meespelen die helemaal niets te maken hebben met bovennatuurlijke krachten.
Zo kunnen feromonen bepalen hoe prettig of ongemakkelijk iemand ons laat voelen, een grotere rol spelen dan mensen beseffen.
Ook micro-uitdrukkingen, die minieme veranderingen in het gezicht die spanning of irritatie verraden, kunnen onbewust een gevoel van ongemak oproepen.
Daarnaast kunnen eerdere ervaringen meewegen. Wie ooit iets negatiefs heeft meegemaakt met een bepaald type persoon, kan automatisch datzelfde gevoel projecteren op iemand anders.
“Dat heeft niets te maken met ‘hebi’. Het is psychologie. Mensen maken elkaar bang omdat ze geen andere verklaring zien.”
Waarom dit soort onzinverhalen blijven bestaan
Hering legt uit dat de menselijke hersenen automatisch verbanden zoeken, ook wanneer die helemaal niet bestaan.
“Iemand voelt zich een dag slecht en koppelt dat dan aan een persoon die hij of zij tegenkwam. Terwijl het net zo goed door stress, slaaptekort of zorgen kan komen. Maar bijgeloof biedt een makkelijk, luier antwoord.”
Hij wijst erop dat tradities, sociale druk en angst dit bijgeloof in Suriname blijven voeden.
“Als drie mensen zeggen dat iemand ‘hebi’ heeft, volgt de rest zonder één keer te vragen waar dat op gebaseerd is. Er is geen bewijs, maar toch nemen ze het aan alsof het een natuurwet is.”
Hering vindt het vooral zorgwekkend dat bepaalde wonderdokters profiteren van deze angst. “Ze verkopen bescherming, rituelen en verhalen, terwijl ze niets oplossen, integendeel. Mensen worden misleid en soms financieel uitgebuit. Dat is het echte gevaar.”
Hij roept Surinamers op om nuchter te denken en niet zomaar alles aan te nemen. “Kijk naar feiten. Vraag je af: hoe weet ik dit zeker? Waar komt dit verhaal vandaan? Zodra men dat vaker doet, hebben deze onzinverhalen geen kans meer.”
Volgens Hering ligt de toekomst bij jongeren die meer openstaan voor kennis, uitleg en rationeel denken.
“Hoe beter we begrijpen hoe emoties en gedrag werken, hoe sneller dit idiote bijgeloof verdwijnt. Het is geen kracht, het is geen mystiek. Het is simpelweg misverstand en mensenwerk.”







