Suriname wil nauwer samenwerken met landen in Latijns-Amerika en het Caribisch gebied om de economie te versterken, meer banen te creëren en minder afhankelijk te worden van olie en gas.
Tijdens een internationale bijeenkomst in de Dominicaanse Republiek heeft de Surinaamse delegatie gevraagd om meer praktische ondersteuning bij nationale ontwikkelingsplannen.
De oproep werd gedaan tijdens de 41ste vergadering van de Economische Commissie voor Latijns-Amerika en het Caribisch Gebied (ECLAC), die van 7 tot en met 9 oktober plaatsvindt in Santiago de los Caballeros.
Olie-inkomsten moeten andere sectoren versterken
Suriname staat volgens de delegatie aan het begin van een nieuwe economische fase door de ontwikkeling van de offshore olie- en gassector. Offshore betekent dat de winning op zee plaatsvindt.
Het land wil de kansen die deze ontwikkeling biedt benutten voor investeringen in onderwijs, technologie, infrastructuur en andere economische sectoren.
Daarbij wil Suriname voorkomen dat de economie te afhankelijk wordt van inkomsten uit olie en gas. Het versterken van andere bedrijfstakken moet zorgen voor een bredere economische basis.
Meer technische hulp en samenwerking
Tijdens de bijeenkomst vroeg Suriname om een grotere rol van ECLAC bij de uitvoering van ontwikkelingsplannen.
Het gaat onder meer om technische ondersteuning, verbetering van overheidsinstellingen, digitale ontwikkeling en verantwoord gebruik van kunstmatige intelligentie.
Ook betere handels- en transportverbindingen kwamen aan bod. Suriname ziet mogelijkheden om zijn geografische ligging tussen Zuid-Amerika en het Caribisch gebied beter te benutten.
Tijdens de opening presenteerde ECLAC het rapport *Managing Transformations in an Era of Ruptures*, over hoe landen kunnen omgaan met economische en technologische veranderingen.
Dominicaanse Republiek wil 1,7 miljoen banen creëren
Gastland Dominicaanse Republiek presenteerde eveneens zijn economische ambities. President Luis Abinader lichtte het ontwikkelingsplan Meta RD 2036 toe, waarmee het land binnen tien jaar zijn economie wil verdubbelen, 1,7 miljoen banen wil creëren en extreme armoede wil uitbannen.
Vicepresident Raquel Peña pleitte voor meer regionale handel en samenwerking.
Suriname wordt tijdens de vergadering vertegenwoordigd door Elizabeth Bradley, directeur Internationale Samenwerking, en Charissa Dhauri, Desk Officer van de afdeling Duurzame Ontwikkeling.
De Surinaamse delegatie wil dat ECLAC nationale ontwikkelingsdoelen sterker laat meewegen bij toekomstige regionale projecten en ondersteuning.
Bron: gov.sr






