Cultuurkenner Iwan Wijngaarde is tijdens de viering van het 30-jarig bestaan van de Feydrasi Fu Afrikan Srananman (FFAS) geëerd voor zijn jarenlange inzet voor het behoud en de bevordering van het Afro-Surinaamse culturele erfgoed.
Wijngaarde staat sinds de oprichting van de organisatie op 1 juli 1996 aan het roer als voorzitter en wordt gezien als een van de belangrijkste pleitbezorgers van Afro-Surinaamse cultuur, geschiedenis en identiteit.
Ter gelegenheid van het jubileum vond op 1 juli een receptie plaats in Buka Pesi. President Jennifer Simons liet zich vertegenwoordigen door minister Mike Noersalim, terwijl ook minister van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur Dirk Currie en voorzitter van De Nationale Assemblée Ashwin Adhin aanwezig waren.
Erkenning voor drie decennia culturele inzet
Namens de president en de regering feliciteerde minister Mike Noersalim de FFAS met haar dertigjarig bestaan. Hij benadrukte dat organisaties als de FFAS een onmisbare bijdrage leveren aan de versterking van de nationale identiteit en het behoud van cultureel erfgoed.
Volgens de minister zijn mensen nodig die zich niet beperken tot woorden, maar daadwerkelijk verantwoordelijkheid nemen voor de ontwikkeling van de samenleving. Hij sprak daarom zijn waardering uit voor de jarenlange inzet van Wijngaarde en de organisatie.
Inspirator voor meerdere generaties
Tijdens zijn toespraak stond minister Noersalim uitgebreid stil bij de persoon van Iwan Wijngaarde. Hij herinnerde aan diens bekende televisieprogramma Wij en de Planten, waarmee Wijngaarde in de jaren zeventig en tachtig veel Surinamers inspireerde en belangstelling wekte voor de natuur.
Later richtte Wijngaarde zich volledig op de bevordering van de Afro-Surinaamse cultuur en geschiedenis. Volgens de minister heeft hij zich ruim dertig jaar belangeloos ingezet voor de emancipatie van de Afro-Surinaamse gemeenschap, gedreven door liefde voor cultuur, geschiedenis en maatschappelijke vooruitgang.
Noersalim benadrukte dat Wijngaarde heeft bijgedragen aan het vergroten van historisch bewustzijn en het versterken van het zelfrespect van de samenleving. Door zijn inzet is volgens de minister een fundament gelegd waarop nieuwe generaties kunnen voortbouwen.
Waardering voor behoud van cultureel erfgoed
Ook minister Dirk Currie sprak zijn waardering uit voor het werk van de jubilerende voorzitter. Volgens hem heeft Wijngaarde gedurende drie decennia een belangrijke bijdrage geleverd aan het behoud van het Afro-Surinaamse erfgoed en daarmee velen geïnspireerd zich actief in te zetten voor cultuur, identiteit en gemeenschapsvorming.
Currie sprak eveneens zijn dank uit aan de overige bestuursleden, vrijwilligers, ouderen, jongeren en sympathisanten van de FFAS. Hij benadrukte dat een organisatie alleen kan voortbestaan dankzij de inzet van mensen die zich dagelijks met overtuiging blijven inzetten.
Cultuur als gezamenlijke verantwoordelijkheid
Volgens minister Currie rust op iedere generatie de verantwoordelijkheid om de eigen geschiedenis te bewaren, verhalen door te geven en culturele waarden levend te houden.
Dat vraagt volgens hem om samenwerking tussen gezinnen, scholen, culturele organisaties, religieuze instellingen, wetenschappers en de overheid.
Met de viering van het 30-jarig bestaan van de Feydrasi Fu Afrikan Srananman werd niet alleen stilgestaan bij de geschiedenis van de organisatie, maar ook bij haar blijvende rol in het bevorderen van cultureel bewustzijn, erfgoedbehoud en nationale verbondenheid.
Bron: gov.sr







