• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Kunnen Surinamers in Nederland gemakkelijk een bijstandsuitkering ontvangen?

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
26 maart 2026 18:00
in Lifestyle, Nederland, Suriname
euro geld valuta

'Een veelvoorkomend probleem bij de aanvraag is onroerend goed of grond in Suriname.'

Het beeld bestaat in Suriname: wie naar Nederland gaat, kan zo een bijstandsuitkering aanvragen en rustig thuis zitten.

Maar de werkelijkheid is een stuk weerbarstiger. Tussen de papierwinkel, vermogenscontroles en strenge verplichtingen zit een wereld van verschil met wat velen denken.

Wie komt in aanmerking?

Surinamers met de Nederlandse nationaliteit hebben dezelfde rechten en plichten als iedere andere Nederlander.

Zij kunnen bijstand aanvragen zodra zij aan de voorwaarden voldoen: geen of onvoldoende inkomen en weinig vermogen.

Surinamers die alleen de Surinaamse nationaliteit bezitten, hebben een geldige verblijfsvergunning nodig die recht geeft op sociale voorzieningen. Bij tijdelijke verblijfsvergunningen, bijvoorbeeld voor studie of werk, is een beroep op bijstand verboden.

Wie dat toch doet, riskeert zelfs het intrekken van de verblijfsvergunning. Dat blijkt uit gegevens verzameld door GFC Nieuws.

De uitkeringsbedragen in 2026 zijn vastgesteld op 1.564,69 euro per maand voor alleenstaanden en alleenstaande ouders, en 2.144,16 euro voor gehuwden of samenwonenden waarbij een of beiden de AOW-leeftijd heeft bereikt.

Het struikelblok: bezit in Suriname

Een veelvoorkomend probleem bij de aanvraag is onroerend goed of grond in Suriname. Nederland kijkt namelijk naar het wereldwijde vermogen van een aanvrager.

Wie een huis of perceel in Suriname bezit met een waarde boven de vrijgestelde grens van ongeveer 7.600 euro voor een alleenstaande in 2026, krijgt geen bijstand. Of dat bezit moet eerst worden verkocht.

Gemeenten controleren steeds vaker op geërfd of verkregen bezit buiten Nederland. Wie zijn bezit in Suriname niet opgeeft, pleegt fraude. Dat kan leiden tot hoge boetes en terugvordering van ten onrechte ontvangen uitkeringen.

Een lange weg naar een beslissing

De aanvraagprocedure zelf is ook niet eenvoudig. Wie bijstand aanvraagt, moet bankafschriften van alle rekeningen overleggen, inclusief Surinaamse, samen met een huurcontract en documenten over bezit in Suriname, zoals een uittreksel van het MI-GLIS.

Er volgt een intakegesprek met een gemeenteconsulent, een draagkrachtonderzoek en binnen acht weken ontvangt de aanvrager een beslissing.

Bovendien geldt een strikte sollicitatieplicht. Elke aangeboden baan moet worden geaccepteerd, en jongeren onder de 27 jaar moeten eerst vier weken zelf intensief naar werk of opleiding zoeken voordat de aanvraag überhaupt wordt behandeld.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

[Aggregator] Downloaded image for imported item #433463
Suriname

Suriname en Ghana versterken bilaterale samenwerking

idb vp rusland rvm
Suriname

IDB presenteert vijfjarenstrategie voor Suriname

[Aggregator] Downloaded image for imported item #433476
Suriname

President Simons installeert Sociaal Economische Raad

[Aggregator] Downloaded image for imported item #433465
Suriname

Suriname pleit voor hechtere samenwerking tussen CELAC en Afrika

bouva
Suriname

Bouva: Surinaamse studenten in Cuba staan er niet alleen voor

GranMorgu-FPSO-Staatsolie-and-Total-team-1392x927
Suriname

Marowijne eist aandeel in olieproject GranMorgu

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws