De vrees groeit dat de voorgestelde ontmanteling van de SLM en de oprichting van een nieuwe nationale airline de concurrentie op de intercontinentale luchtvaartlijn tussen Schiphol in Amsterdam en de Johan Adolf Pengel luchthaven kan verminderen.
Dat zegt ondernemer Lau Sau Lung in een toelichting aan GFC Nieuws.
De discussie is aangewakkerd door het standpunt van oud‑SLM‑piloot en luchtvaartdeskundige Romeo Stienstra.
In een recent bericht pleit hij ervoor de SLM, die volgens hem structureel failliet is, niet te redden maar te vervangen door een volledig nieuwe nationale luchtvaartmaatschappij — een zogenoemde flag carrier zonder historische schulden en vrij van politieke invloed.
Hij vindt dat benoemingen binnen een nieuwe maatschappij uitsluitend op deskundigheid moeten berusten om duurzaam en internationaal concurrerend te kunnen zijn.
Gevolgen voor concurrentie en reizigers
Lung waarschuwt dat de gecombineerde effecten van een bankroetverklaring voor SLM én het experimenteren met een nieuwe luchtvaartmaatschappij kunnen leiden tot minder concurrentie op de route tussen Suriname en Nederland.
“Als uiteindelijk alleen KLM overblijft die deze intercontinentale verbinding onderhoudt, kan dat de ticketprijzen voor reizigers fors omhoog duwen,” zegt Lung.
Hij benadrukt dat het vooralsnog zeer de vraag is of een nieuwe luchtvaartmaatschappij succesvol zal zijn zonder bewezen staat van dienst en voldoende kapitaal.
Uit Australisch onderzoek uit 2024 blijkt inderdaad dat prijzen per kilometer stijgen van $0,19 (3+ airlines op een route) naar $0,40 (1 op een route).
Critici van het plan wijzen erop dat SLM als gevestigde naam en merkwaarde heeft opgebouwd die niet eenvoudig is te vervangen.
De luchtvaartmaatschappij heeft decennialang de verbinding tussen Paramaribo en Amsterdam onderhouden en blijft voor veel reizigers een bekende keuze, ondanks de financiële en operationele uitdagingen waarmee zij kampt.
Risico’s en kansen
Economische analisten geven aan dat minder concurrentie doorgaans kan leiden tot hogere prijzen en minder keuzes voor consumenten.
Tegelijkertijd kan een nieuwe, professioneel geleide luchtvaartmaatschappij op lange termijn juist voor meer concurrentie zorgen als deze voldoende financiële basis en internationale expertise aantrekt.
Of een nieuw model daadwerkelijk zal resulteren in betere service of lagere prijzen is echter onzeker.
Voorlopig blijft het debat tussen voorstanders van een frisse start en voorstanders van behoud van SLM onverminderd actueel, met mogelijke impact op reizigers en de luchtvaartsector als geheel.







