• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Koeparies met blote handen verwijderen kan gevaarlijke ziekten veroorzaken

Ida Thornhill door Ida Thornhill
7 januari 2026 22:00
in Gezondheid, Lifestyle, Suriname
hond koeparie teek bloedzuiger

Teken bij honden zijn vervelend. Beeld: AI

Ondanks jarenlange voorlichting blijken er in Suriname nog altijd hondeneigenaren te zijn die koeparies, beter bekend als teken of bloedzuigers, met hun blote handen van hun honden verwijderen.

Wat het probleem verergert, is dat sommigen daarna hun handen niet wassen. Dierenartsen en internationale gezondheidsinstanties waarschuwen dat dit gedrag serieuze risico’s vormt voor zowel mens als dier.

Volgens richtlijnen van onder meer de Amerikaanse Centers for Disease Control and Prevention en de Merck Veterinary Manual kunnen teken gevaarlijke ziekteverwekkers overbrengen.

Deze parasieten voeden zich met bloed en kunnen tijdens het vastzuigen bacteriën en parasieten overdragen.

Ziekten die kunnen worden overgedragen

Bij honden kunnen koeparies onder andere babesiose, ehrlichiose en anaplasmose veroorzaken. Deze ziekten kunnen leiden tot hoge koorts, bloedarmoede, sloomheid, orgaanschade en in ernstige gevallen zelfs sterfte.

Ook mensen lopen risico. Teken kunnen onder meer de ziekte van Lyme, ehrlichiose en andere bacteriële infecties overbrengen, vooral wanneer men de parasiet met blote handen pletten of verkeerd verwijdert.

Experts waarschuwen dat bij het lostrekken met de hand de teek kan scheuren, waardoor besmet bloed in contact komt met kleine wondjes op de huid.

Als de mond van de teek in de huid van de hond achterblijft, kan dat leiden tot ontstekingen en infecties.

Zo hoort het volgens experts

Gerenommeerde veterinaire instanties adviseren om koeparies uitsluitend te verwijderen met handschoenen en een speciale tekentang.

De parasiet moet zo dicht mogelijk bij de huid worden vastgepakt en langzaam, recht omhoog worden verwijderd.

Daarna moeten de handen grondig worden gewassen en de beetplek bij de hond worden ontsmet.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

afval gooien uit raam auto
Suriname

Kritiek groeit dat milieupolitie faalt terwijl vervuiling toeneemt in Suriname

cargo vracht vliegtuig haven container
Nederland

Klachten over trage luchtpost uit Nederland ondanks dagelijkse vlucht

president Jennifer Simons
Suriname

Leo Brunswijk geeft president Simons ruimte om stukken te onderzoeken

Minister Pokie leest voor uit De Kleine Jaggernath op W. Buchnerschool en overhandigt schooltassen
Suriname

Minister Pokie leest voor op basisschool en benadrukt belang van lezen boven schermtijd

Melvin Pinas waarnemend korpschef
Suriname

Nieuwe waarnemend korpschef zet in op technologie en sterkere band met samenleving

Minister Wijnerman leest voor aan schoolkinderen tijdens Nationale Voorleesdag
Suriname

Bekende Surinamers inspireren jeugd met voorleesmoment op scholen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws