• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Ook dader tragedie in Commewijne had recht op bescherming stelt Robby Tjauw- Foe

Ida Thornhill door Ida Thornhill
31 december 2025 10:48
in Suriname
lock 863062 1280

Illustratiefoto

De tragedie in Commewijne waarbij negen mensen, onder wie kinderen, om het leven kwamen, heeft Suriname diep geraakt. Rouw, woede en onbegrip overheersen in de samenleving.

Toch stelt Robby Tjauw-Foe in een opiniestuk aan GFC Nieuws een ongemakkelijke maar volgens hem noodzakelijke vraag: had ook de verdachte recht op bescherming?

Volgens Tjauw-Foe is het antwoord duidelijk. Ja. Zodra iemand wordt aangehouden, rust op de staat een ondubbelzinnige plicht om die persoon te beschermen, ook tegen zelfbeschadiging.

Die verantwoordelijkheid geldt des te sterker wanneer bekend is dat iemand psychisch instabiel is.

Bescherming als kern van de rechtsstaat

Tjauw-Foe benadrukt dat bescherming in detentie geen gunst is en geen uiting van medelijden, maar een juridische en morele verplichting.

Wanneer die bescherming tekortschiet, raakt dat niet alleen de verdachte, maar het fundament van de rechtsstaat zelf. Rechten zijn volgens hem geen beloning voor goed gedrag, maar onvoorwaardelijk.

Hij waarschuwt voor het idee dat iemand na zo’n daad “geen bescherming verdient”. Dat gevoel is begrijpelijk, stelt hij, maar gevaarlijk. Zodra rechten afhankelijk worden van morele verontwaardiging, verschuift rechtspraak richting vergelding en nemen emoties de plaats in van principes.

Psychische nood vaak te laat herkend

Daarnaast wijst Tjauw-Foe op signalen van psychische ontwrichting, relationele spanningen en kinderen in een kwetsbare positie. Hij stelt dat psychische nood in Suriname vaak pas serieus wordt genomen wanneer het escaleert.

Mis dit niet:

‘Verzekeraars kunnen autorijden in Suriname onbetaalbaar maken. Auto zonder stuur neemt over’

Vragen over vervoer van overledenen: waarom wordt steeds dezelfde dienstverlener ingeschakeld?

Crisisprotocollen schieten tekort, training in suïcidepreventie is onvoldoende en verantwoordelijkheden zijn versnipperd.

Volgens hem toont deze tragedie aan dat een volwassen samenleving tegelijk kan rouwen om de slachtoffers, de nabestaanden kan steunen én durft te erkennen dat ook de verdachte recht had op bescherming, juist om de morele en juridische maat te bewaken.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Suriname is nog niet klaar voor grootschalig robotverkeer, maar de richting is duidelijk: veiliger autonome voertuigen kunnen menselijk rijden steeds duurder maken.
Lifestyle

‘Verzekeraars kunnen autorijden in Suriname onbetaalbaar maken. Auto zonder stuur neemt over’

SRD 27.000 voor vervoer overledene?
Suriname

Vragen over vervoer van overledenen: waarom wordt steeds dezelfde dienstverlener ingeschakeld?

Afspraken richten zich op voedselzekerheid, economie, connectiviteit en verdere samenwerking.
Suriname

Suriname en Venezuela sluiten negen samenwerkingsakkoorden

Facebook-verkoop van iPhones leidt tot aanhouding koppel
Suriname

Koppel aangehouden in onderzoek naar online oplichting met iPhones

Waterafvoer Tunderweg aangepakt na ernstige afkalving.
Suriname

Ondernemers en Suralco slaan handen ineen voor herstel Tunderweg

2. PA aangehouden na aangifte van bedreiging door twee broers
Suriname

Penitentiair ambtenaar aangehouden na melding bedreiging met dienstwapen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws