• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Niemand is onkwetsbaar op de Surinaamse wegen

Ida Thornhill door Ida Thornhill
26 december 2025 02:00
in Column
e bike ebike paramaribo scooter brommer verkeer

Het verkeer in Suriname is onberekenbaar.

In het dagelijkse verkeer in Suriname valt het met steeds weer op hoe achteloos veel mensen zich verplaatsen.

Auto’s schieten voorbij, bromfietsen zigzaggen door het verkeer en fietsers nemen risico’s alsof het vanzelfsprekend is.

Bijna iedereen kent wel iemand die een ongeluk heeft meegemaakt, en toch lijkt die kennis nauwelijks invloed te hebben op het eigen gedrag. Alsof gevaar iets is dat alleen anderen treft.

Het hardnekkige gevoel van onkwetsbaarheid

Veel weggebruikers onderschatten structureel de gevolgen van hun rijstijl. Eén seconde niet opletten kan al genoeg zijn voor een botsing, ook op rustige wegen. Vooral jongeren lijken vaak te denken dat ervaring of snelle reflexen hen beschermen.

Dat gevoel van onkwetsbaarheid zorgt voor roekeloos inhalen, te hard rijden en het negeren van eenvoudige verkeersregels.

Op kruispunten, in bochten  maar ook op andere plekken ontstaan zo situaties waarin een ongeluk geen toeval is of verrassing.

Daar komt bij dat waarschuwingen en verkeersborden hun kracht lijken te verliezen. Ze staan er wel, maar worden niet meer echt gezien.

Verhalen van slachtoffers raken kort, maar verdwijnen snel naar de achtergrond zodra men zelf weer achter het stuur zit.

Afleiding als stille risicofactor

Een ander groot probleem is afleiding. De mobiele telefoon is voor veel bestuurders bijna een verlengstuk van de hand geworden. Even een bericht lezen of snel reageren voelt onschuldig, maar kost kostbare seconden.

In combinatie met hoge snelheid wordt die afleiding levensgevaarlijk.

De gevolgen van verkeersongevallen reiken bovendien verder dan het asfalt. Families worden geconfronteerd met verdriet, kosten en onzekerheid, terwijl ook omstanders het beeld van een ongeluk vaak niet snel vergeten.

Verandering begint daarom bij bewustwording. Door rustiger te rijden, alert te blijven en rekening te houden met elkaar, wordt de weg geen strijdtoneel maar een gedeelde ruimte. Veilig verkeer begint bij het besef dat niemand onkwetsbaar is.

Ida Thornhill

Docente / Auteur / Columniste 

ShareTweetSendSend

Meer berichten

onafhankelijkheidsplein paramaribo suriname
Column

Nederlandse toeristen vragen zich af waar de armoede in Suriname is

simons ndp
Column

Waarom wil de NDP zo graag greep op het OM?

nederland kou winter sneeuw
Column

De witte kerst blijft voor de meeste Surinamers een verre droom

Man afro heer
Column

Wanneer uiterlijk de eerste zin bepaalt in Suriname

man lezen boek leren studeren
Column

Suriname kan niet groeien als we stoppen met lezen en leren

afval vuilniszak
Column

Slordigheid en luiheid maken Suriname vuiler met de dag

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws