Voor veel Surinaamse Nederlanders leeft de stille droom om na jaren hard werken weer terug te keren naar hun geboorteland. Een rustiger leven, dichter bij familie, een andere manier van wonen.
Maar wie binnenkort Nederland definitief achter zich laat, moet rekening houden met fiscale veranderingen die die stap mogelijk duurder kunnen maken dan gedacht.
Europa draait de duimschroeven aan
Volgens de in Dubai wonende Nederlander Remco Coerman verschuift het Europese beleid steeds meer richting streng toezicht op vermogen.
Landen voeren zwaardere regels in voor box 3, wisselen automatisch bank- en beleggingsinformatie uit en richten zich nu ook verder op crypto.
Ook sommige Zuid-Europese landen, zoals Spanje en Italië, experimenteren met extra heffingen voor grote vermogens. Het idee dat vermogen in het buitenland ‘onzichtbaar’ bleef, raakt steeds verder uit beeld.
In buurland België lijkt de koers eveneens te veranderen. Het land staat niet langer bekend als de makkelijke achterdeur van Europa. Er komt een echte exit-heffing op bepaalde vermogensbestanddelen bij vertrek, waardoor emigreren naar België minder vrijblijvend wordt.
Maar hoe streng wordt Nederland voor vertrekkers?
GFC Nieuws onderzocht de Nederlandse situatie en ziet dat de huidige regels genuanceerder zijn dan sommige berichten doen vermoeden. Nederland kent geen algemene exit tax over spaargeld, beleggingen of crypto.
Wie emigreert, betaalt nog één keer box 3 over de peildatum van 1 januari van datzelfde jaar. Daarna ben je in Nederland in principe alleen nog belastingplichtig voor Nederlands vastgoed dat je behoudt, zoals een appartement of vakantiewoning. Bankrekeningen vallen daar niet onder.
Toch hangt er een nieuwe discussie boven de markt
De Tweede Kamer heeft in 2024 een motie van Volt en ChristenUnie aangenomen om een exitheffing te onderzoeken. Die zou kunnen betekenen dat vertrekkers belasting moeten betalen over hun bezittingen alsof ze die bij emigratie verkopen.
Denk aan een hypotheekvrije woning, een waardevol beleggingsportfolio of een eigen bedrijf. Het voorstel staat nog in de onderzoeksfase en is geen wet. Bovendien komt er een nieuw kabinet, waardoor de richting opnieuw bepaald kan worden.
Remigratie wordt een strategische beslissing
Voor Surinamers die willen terugkeren, verandert er op dit moment nog niets direct. Maar het speelveld beweegt.
Europa zet in op meer controle, buurlanden worden strenger en in Nederland ligt het debat open.
Wie plannen maakt voor remigratie, doet er dus goed aan om niet alleen aan het nieuwe leven te denken, maar ook aan de financiële regels die onderweg kunnen veranderen.





![[Aggregator] Downloaded image for imported item #420472](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2025/11/DJI_0817-1024x576-1.jpg)

![[Aggregator] Downloaded image for imported item #420464](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2025/11/44a35e93-a346-4974-9a3f-4ecac0330d5c.jpg)