In Suriname leeft al tientallen jaren het idee dat je pas echt vooruitkomt als je naar Nederland vertrekt.
Het klinkt bijna als de Surinaamse versie van de ‘American dream’: hard werken, sparen en uiteindelijk rijk worden. Vooral voor wie wil ondernemen, leek Nederland lang de ideale bestemming.
Dat beeld begint snel te kantelen. Nederland stond bekend om zijn gunstige ondernemersklimaat.
Wie een eigen bedrijf begon, kon rekenen op tal van belastingvoordelen zoals de startersaftrek en een hoge zelfstandigenaftrek – regelingen die de eerste jaren verlichting boden.
Maar volgens recente analyses van GFC Nieuws en commentaar van critici in binnen- en buitenland, is dat gunstige klimaat flink aan het afbrokkelen.
Na de verkiezingsoverwinning van D66 onder leiding van Rob Jetten lijkt Nederland een andere koers te varen.
De partij staat bekend om plannen die volgens velen “anti-ondernemers” zijn.
De zogeheten ‘Kaaglijst’, een document van ruim 150 pagina’s met fiscale mogelijkheden die politieke partijen kunnen gebruiken voor hun verkiezingsprogramma’s, toont een duidelijke verschuiving: de belastingdruk op zelfstandigen en kleine bedrijven neemt toe, terwijl aftrekposten juist verdwijnen.
Noot: de zelfstandigenaftrek wordt overigens al afgebouwd, in 2020 was deze nog €7.030 en volgend jaar minder dan €2500 per jaar.
De in Dubai wonende Nederlander Remko Coerman stelt in zijn felle analyse dat Nederland een paradijs is geworden voor mensen die niets doen, maar een nachtmerrie voor wie hard werkt of wil investeren.
Belangrijke voordelen voor zelfstandigen worden afgeschaft, erf- en vermogensbelastingen stijgen, en regelgeving maakt ondernemen steeds moeilijker. “Wie werkt, betaalt meer. Wie niets doet, krijgt steun,” zegt hij.
De ‘Kaaglijst’ voorziet onder meer de totale afbouw van de zelfstandigenaftrek, beperking van investeringsaftrek, hogere erfbelasting en strengere regels voor directeur-grootaandeelhouders.
Ondernemers verliezen daardoor hun flexibiliteit en zien hun winst sneller verdwijnen aan belastingen.
Toch zijn de plannen nog niet allemaal ingevoerd. Eerst moet er een nieuwe coalitie worden gevormd, en pas na Prinsjesdag volgend jaar worden veel maatregelen officieel besproken. Volgens Coerman is er dus nog tijd om te anticiperen.
De conclusie van GFC Nieuws is helder: Nederland is niet langer vanzelfsprekend het beloofde land voor ambitieuze personen.
Wie echt rijk wil worden met hard werk en ondernemerschap, kijkt beter naar landen waar inzet nog beloond wordt – en niet bestraft.




