Als de PVV van Geert Wilders deze maand de verkiezingen wint, krijgt Nederland waarschijnlijk het strengste migratie- en buitenlandbeleid in jaren.
Maar wint Frans Timmermans met PvdA/GroenLinks, dan verschuift de koers juist richting samenwerking en voorspelbaarheid.
Voor Surinamers in Suriname zijn die verschillen groter dan het op het eerste gezicht lijkt.
Een kabinet onder leiding van Wilders zou inzetten op een asielstop, minder arbeidsmigratie en strengere eisen voor gezinshereniging.
Dat betekent langere procedures en hogere kosten voor Surinamers die naar Nederland willen om te werken, studeren of bij familie te wonen.
De PVV wil ook fors snijden in ontwikkelingssamenwerking. Dat raakt projecten en organisaties in Suriname die deels afhankelijk zijn van Nederlandse fondsen.
Daarnaast flirt de partij met een Nexit-referendum, wat spanningen met Brussel kan veroorzaken en visumprocedures voor Surinamers nog stroever kan maken.
Een kabinet-Timmermans zou het tegenovergestelde pad kiezen. De PvdA/GroenLinks wil migratie menselijk maar beheerst houden, met betere uitvoering en minder bureaucratie.
De partij wil minstens 0,7 procent van het nationaal inkomen besteden aan ontwikkelingssamenwerking, met extra middelen voor klimaat en onderwijs.
Dat kan Surinaamse NGO’s, scholen en duurzame initiatieven nieuwe kansen bieden op samenwerking met Nederlandse partners.
Ook op cultureel vlak ligt de lijn van Timmermans dichter bij Suriname. Zijn partij wil het gesprek over het slavernijverleden levend houden en investeren in educatie en gezamenlijke projecten.
Waar de PVV vooral kijkt naar binnenlandse belangen, ziet de linkse alliantie juist waarde in het versterken van historische en culturele banden.
Kortom, een PVV-winst betekent meer afsluiting en bezuiniging, terwijl een overwinning van Timmermans eerder deuren opent voor samenwerking, onderwijs en economische steun.



![[Aggregator] Downloaded image for imported item #417368](https://eb35ch3pisj.exactdn.com/wp-content/uploads/2025/10/WhatsApp-Image-2025-10-23-at-3.40.21-PM.jpeg?strip=all&lossy=1&ssl=1)