• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Rook van vuil- en grasbranden veroorzaakt ernstige gezondheidsrisico’s

Ida Thornhill door Ida Thornhill
12 oktober 2025 18:00
in Gezondheid, Lifestyle, Suriname
Vuilophaal Para

In delen van Suriname is het nog steeds een dagelijkse praktijk om huisvuil, gras en takken evenals open percelen te verbranden.

Voor velen lijkt het een snelle manier om hun tuin of perceel schoon te maken, maar de gevolgen voor de gezondheid zijn ernstig en vaak onderschat.

Onderzoek wijst uit dat bij het verbranden van afval en plantaardig materiaal enorme hoeveelheden schadelijke stoffen vrijkomen, zoals fijnstof, polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK) en dioxines.

Deze stoffen dringen diep de longen binnen en kunnen daar blijvende schade aanrichten. Langdurige blootstelling kan leiden tot ademhalingsproblemen, ontstekingen van de luchtwegen, hart- en vaatziekten en in sommige gevallen zelfs kanker.

Voor kwetsbare groepen, zoals kinderen, ouderen en mensen met chronische ziekten, is de bedreiging nog groter.

De rook kan hun gezondheid direct aantasten en bestaande aandoeningen verergeren. Daarnaast is de geur en zichtbaarheid van de rook een bron van stress en ongemak voor omwonenden.

Het onderzoek benadrukt dat het belangrijk is om alternatieven te gebruiken voor het verwerken van afval en tuinresten.

Methoden zoals composteren of het inschakelen van professionele afvalverwerking zijn veiliger en helpen de gezondheid van de bevolking te beschermen.

Mis dit niet:

Na Pikin Saron ontvangen ook Santigron en Pikin Poika noodhulp

LVV onderzoekt cassaveziekte in Pikin Saron en Bigi Poika

Het is volgens entrepreneur Geor Hering die een felle tegenstander is van het verbranden van vuil in de openlucht, van groot belang dat zowel de Surinaamse overheid als gemeenschappen bewustwording creëren over de risico’s van openluchtverbranding.

“De overheid moet personen die vuil in brand steken wat mij betreft zeer hard aanpakken. Het doelbewust vergiftigen van de medemens moet strafbaar gesteld worden”, aldus Hering in gesprek met GFC Nieuws.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Bewoners van Santigron en Pikin Poika ontvangen voedselpakketten en drinkwater na de vervuiling van de Saramaccarivier. Foto: CDS
Suriname

Na Pikin Saron ontvangen ook Santigron en Pikin Poika noodhulp

Medewerkers van LVV inspecteren cassavepercelen in Pikin Saron en Bigi Poika tijdens een onderzoek naar Witches’ Broom Disease. Foto: CDS
Suriname

LVV onderzoekt cassaveziekte in Pikin Saron en Bigi Poika

Vermoeidheid vermoedelijke oorzaak van ernstig verkeersongeval
Suriname

Bestuurder (78) valt vermoedelijk in slaap achter het stuur en veroorzaakt frontale botsing

Politie onderzoekt rol van twee mannen bij diefstal met geweld
Suriname

QRT houdt twee verdachten aan na vermoedelijke diefstal met geweld

Regering blokkeert salarissen van 1.448 afwezige ambtenaren
Suriname

Overheid pakt ‘spookambtenaren’ aan met salarisblokkades

Regering ziet diplomatie als sleutel tot economische groei
Suriname

Minister Bouva: Internationale missies openen deuren voor nieuwe investeringen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws