• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Opmerkelijk verschil tussen bijgeloof in Suriname en Nederland

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
17 juli 2025 18:00
in Lifestyle
vuur kamperen

In Suriname blijft bijgeloof tot op de dag van vandaag sterk aanwezig in het dagelijks leven.

Van het wassen van een kind met blauwsel om ‘ogri ai’ te weren, tot het niet koken tijdens de menstruatie, veel Surinamers geven betekenis aan dit soort gebruiken.

Zelfs een vogel die onverwachts het huis binnenvliegt, wordt niet gezien als toeval, maar als een teken dat er mogelijk iemand in de familie zal heengaan.

Lifestyledeskundige Patricia Wong merkt op dat bijgeloof niet alleen voorkomt bij ouderen.

Ook binnen haar kennissenkring in Paramaribo houden mensen voet bij stuk dat blauwsel bijvoorbeeld helpt tegen ziekten bij jonge kinderen.

“Ze geloven echt dat het beschermt tegen negatieve invloeden, en handelen ernaar,” zegt Wong aan GFC Nieuws Lifestyle.

Toen ze zelf nog in Nederland woonde, viel het haar op hoe anders daar met bijgeloof wordt omgegaan.

“Nederlanders zien zoiets eerder als een grappige uitdrukking, hoewel sommigen ook hun eigen bijgeloof hebben. Maar de meesten laten hun keuzes niet afhangen van zulke overtuigingen.”

Mis dit niet:

‘Erfenisgolf uit Nederland kan miljoenen euro’s naar Suriname brengen’

‘Surinaamse reizigers kunnen Amsterdam beter overslaan als ze van hun geld houden’

Het verschil zit volgens haar in de manier van denken. In Nederland ligt de nadruk op logica en wetenschappelijke verklaring, terwijl in Suriname spirituele betekenissen en traditie zwaarder wegen.

Toch vindt Wong dat het tijd is voor meer bewustwording. “We leven in een tijd waarin informatie overal beschikbaar is. Laten we die ook gebruiken, en stoppen met rituelen die soms meer kwaad dan goed doen.”

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Erfenissen van oudere Surinaamse Nederlanders kunnen grote bedragen naar familie in Suriname brengen.
Lifestyle

‘Erfenisgolf uit Nederland kan miljoenen euro’s naar Suriname brengen’

Een hotel in Amsterdam kost niet alleen meer, ook de toeristenbelasting loopt op. Foto: Amsterdam
Lifestyle

‘Surinaamse reizigers kunnen Amsterdam beter overslaan als ze van hun geld houden’

‘Nederlandse motorrijder krijgt veel strengere opleiding dan in veel andere landen’
Lifestyle

Surinaamse wegen en hoge snelheid vormen riskante combinatie voor motorrijders

Volwassen Nederlanders kunnen in veel gevallen direct bijstand aanvragen, maar vermogen en woonsituatie tellen wel mee. Foto: KLM-kist
Lifestyle

‘Surinamers die zonder inkomen terugkeren naar Nederland kunnen mogelijk direct bijstand aanvragen’

dsb de surinaamsche bank suriname paramaribo
Lifestyle

Nederlanders met Surinaamse bankrekening krijgen vanaf 2027 te maken met strengere regels

vliegtuig cabine reizen
Gezondheid

Medische behandeling in Nederland terwijl je in Suriname woont: regels verschillen na emigratie

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws