Het KIVC is in Suriname groot voorstander van het opzetten van WhatsApp-buurtgroepen om de veiligheid in woonwijken te vergroten.
De internationale organisatie laat aan GFC Nieuws weten dat het bundelen van buurtbewoners in een gezamenlijke appgroep niet alleen het gevoel van veiligheid versterkt, maar ook daadwerkelijk helpt bij het voorkomen en opsporen van misdrijven.
Via zo’n groep kunnen bewoners snel verdachte situaties met elkaar delen. Denk aan onbekenden die rondhangen in de straat, een poging tot inbraak, of een voertuig dat zich verdacht ophoudt.
Dankzij de directe communicatie kunnen buurtgenoten elkaar waarschuwen en indien nodig de politie inschakelen. Hierdoor wordt niet alleen sneller gereageerd, maar ook de pakkans van criminelen vergroot.
Volgens KIVC heeft Suriname veel te winnen bij dit soort kleinschalige, digitale samenwerking. In buurten waar al met deze vorm van communicatie wordt gewerkt, is volgens hen een duidelijk verschil merkbaar.
Mensen voelen zich niet alleen veiliger, maar leren elkaar ook beter kennen, wat de sociale samenhang versterkt.
In verschillende landen is al bewezen dat dit systeem werkt. In Nederland en het Verenigd Koninkrijk bijvoorbeeld, hebben WhatsApp-buurtgroepen bijgedragen aan het terugdringen van woninginbraken en vandalisme.
Verscheidene overheden en politiediensten moedigen dit soort initiatieven daar actief aan, juist omdat het leidt tot snellere melding en betere samenwerking tussen bewoners en politie.
Het opzetten van een WhatsAppgroep is eenvoudig. Een bewoner neemt het initiatief, nodigt buren uit en spreekt duidelijke regels af. Alleen urgente en relevante meldingen worden gedeeld. Zo blijft de groep overzichtelijk en doelgericht.
De organisatie roept Surinaamse wijkbewoners op om zelf stappen te zetten. Volgens hun woordvoerder ligt de kracht van veiligheid niet alleen bij politie en justitie, maar ook bij bewoners die met elkaar meedenken, opletten en handelen.
Samenwerken via WhatsApp kan daarin een belangrijk hulpmiddel zijn.

Jennifer is hoofdredacteur bij GFC Nieuws.
Contact: jennifer@gfcnieuws.com of WhatsApp.