• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Surinamers gebruiken ten onrechte het woord ‘Possen’ bij pintransacties

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
23 maart 2025 22:00
in Lifestyle, Suriname
atm pinnen possen betalen

In Suriname is het steeds gebruikelijker dat mensen zeggen dat ze hebben “geposs’t” wanneer ze geld hebben gepind in een winkel of tankstation.

Hoewel het woord inmiddels wijdverbreid is, blijkt het taalkundig volkomen onjuist te zijn. Het juiste woord is en blijft simpelweg “pinnen”, zo stellen kenners.

De term “POS” waaruit het woord “Possen” zou zijn afgeleid, staat voor Point of Sale, oftewel het elektronische verkooppunt waar klanten met hun pinpas betalen.

In werkelijkheid heeft het woord POS niets te maken met een werkwoordsvorm. Toch is onder veel Surinamers het gebruik van “Possen” inmiddels normaal geworden.

Volgens trendwatcher en lifestyledeskundige Patricia Wong wijst dit fenomeen op iets groters: “Velen nemen vaak klakkeloos woorden over uit technologie of popcultuur, zonder stil te staan bij de betekenis of correctheid.

Dat is een typisch voorbeeld van kuddegedrag,” zegt ze in gesprek met GFC Nieuws Lifestyle.

Wong legt verder uit dat dit soort taalgebruik op het eerste gezicht onschuldig lijkt, maar dat het ook bijdraagt aan oppervlakkigheid in communicatie.

“Wanneer mensen automatisch overnemen wat ze horen, ontstaat er een cultuur waarin kritisch denken afneemt. Je ziet het niet alleen in taal, maar ook in gedrag, consumptie en meningen.

Mis dit niet:

‘Massaal vluchten naar Suriname boycotten om ticketprijzen omlaag te krijgen’

Sociale Zaken wil af van dure huurpanden voor wijkkantoren

Als je ‘poss’ zegt in plaats van ‘pinnen’, geef je eigenlijk een klein voorbeeld van hoe weinig we soms nadenken over wat we zeggen of doen.”

De oproep van taalkundigen en trendvolgers is duidelijk: laten we bewuster omgaan met taal en kiezen voor correct en duidelijk woordgebruik. Dus voortaan niet meer ‘geposs’t’, maar gewoon gepind.

Pinnen

“Pinnen” is taalkundig correct in het Nederlands.

Hoewel het oorspronkelijk een merkgebonden term was (van het oude Nederlandse PIN-systeem: Personal Identification Number), is “pinnen” inmiddels volledig ingeburgerd en wordt het ook gebruikt voor andere kaartbetalingen.

Het staat zelfs in de Van Dale.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Boycot kan tijdelijk goedkope stoelen opleveren.
Lifestyle

‘Massaal vluchten naar Suriname boycotten om ticketprijzen omlaag te krijgen’

Huurproblemen leiden tot sluiting wijkkantoren Sociale Zaken.
Suriname

Sociale Zaken wil af van dure huurpanden voor wijkkantoren

Regering voor grote uitdaging met grondzaken.
Suriname

Grondproblemen blijven burgers achtervolgen: voordat de mensen doodgaan, geef ze hun grond

Afobakaweg opnieuw toneel van dodelijk verkeersongeval
Suriname

Eén dode en één gewonde bij verkeersongeval te Paranam

Nog geen vergunning voor radioactieve opslag.
Suriname

Radioactieve opslag bij Halliburton? NMA-vergunning ontbreekt

Regering zet in op woningbouw, huurwoningen en subsidies.
Suriname

Minister Pokie: circa 30.000 woningzoekenden vragen om structurele aanpak

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws