• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Nieuwe permanente expositie over Anton de Kom opent in Openluchtmuseum Fort Nieuw Amsterdam

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
20 March 2025 11:10
in Suriname
anton de kom 1922 copy

Vanaf 23 maart staat het leven, werk en gedachtegoed van Anton de Kom centraal in het Openluchtmuseum Fort Nieuw Amsterdam.

De nieuwe, permanente expositie “Anton de Kom – schrijver, strijder, wegbereider” biedt Surinamers, scholieren en toeristen de kans om kennis te maken met deze visionaire Strijder des Vaderlands, meldt projectleider Ann Hermelijn.

Een leven van strijd en rechtvaardigheid

Anton de Kom, geboren in 1898 in Frimangron, groeide op in een tijd waarin Suriname nog een Nederlandse kolonie was.

Na zijn schooltijd werd hij zich steeds bewuster van de uitbuiting van arbeiders en begon hij zich in te zetten voor hun rechten.

In 1920 vertrok hij naar Nederland, waar hij naast zijn werk als assistent-accountant betrokken raakte bij sociale en politieke bewegingen. Zijn kritische artikelen klaagden de ongelijkheid en uitbuiting van de werkende klasse aan.

In 1932 keerde hij terug naar Suriname, waar hij zich ontpopte als een mensenrechtenactivist. Ondanks tegenwerking van de koloniale autoriteiten zette hij zich in voor contractarbeiders en andere onderdrukten.

Dit leidde tot zijn arrestatie en verbanning in 1933. Een jaar later publiceerde hij zijn beroemde boek “Wij slaven van Suriname”, waarin hij zich fel uitsprak tegen racisme, uitbuiting en koloniale onderdrukking.

Tijdens de Tweede Wereldoorlog sloot hij zich aan bij het Nederlandse verzet en schreef hij voor een verzetskrant. In 1945 werd hij door de nazi’s gearresteerd en overleed hij in een Duits strafkamp, kort voor de bevrijding.

Anton de Kom ‘thuis’ in Suriname

Zijn idealen en inzichten blijven tot op de dag van vandaag relevant. In de 21e eeuw werd zijn werk herontdekt, leidend tot nieuwe publicaties en tentoonstellingen in Nederland.

Met de komst van de expositie naar Fort Nieuw Amsterdam krijgt hij nu een permanente plek in Suriname, dicht bij de plantages waar tot slaaf gemaakten en contractarbeiders ooit onderdrukt werden.

De expositie sluit perfect aan bij de bestaande tentoonstelling over de migratiegeschiedenis van Suriname en biedt een speciaal educatief programma voor schoolkinderen, waarin de verhalen over Anansi een belangrijke rol spelen.

Samenwerking en ondersteuning

De expositie is een samenwerking tussen het Openluchtmuseum Fort Nieuw Amsterdam en het Nederlands Openluchtmuseum.

In Suriname wordt het project gedragen door Ann Hermelijn (projectleider), Alida Neslo (tekstschrijver) en Ken Doorson (beeldend kunstenaar), in samenwerking met het Nationaal Archief Suriname, NAKS, Museum de Lakenhal en Universiteit Leiden.

Bijdragen van kunstenaars Ruben Cabenda en Dhiradj Ramsamoedj verrijken de tentoonstelling.

De realisatie werd mede mogelijk gemaakt door het Fonds voor Cultuurparticipatie, de Nederlandse ambassade in Suriname, DutchCulture en het Cultuurfonds.

De expositie is toegankelijk voor het algemeen publiek.

Voor meer informatie en openingstijden, bezoek het Openluchtmuseum Fort Nieuw Amsterdam.

ShareTweetSend

Meer berichten

handboeien arrestatie aangehouden 1
Suriname

Vrouw zwaar mishandeld door dochters en schoonzonen vanwege relatie met jongere man

[Aggregator] Downloaded image for imported item #413155
Suriname

Wereldbank en EZOTI versterken samenwerking voor ondernemerschap en innovatie

Haar meisje
Gezondheid

Haaronderzoek kan stress bij kinderen blootleggen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws