• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Omstreden Chinalco-bauxietovereenkomst op agenda DNA

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
27 January 2025 19:00
in Suriname
bauxiet

De omstreden machtigingswet voor de Chinalco-bauxietovereenkomst staat morgen op de huishoudelijke agenda van De Nationale Assemblée (DNA).

Het voorstel ligt onder vuur, omdat Inheemse gemeenschappen waarschuwen voor schending van hun grondrechten zonder voorafgaande instemming.

Bescherming van Inheemse rechten

Volgens de Vereniging van Inheemse Dorpshoofden in Suriname (VIDS) zijn de woon- en leefgebieden van Inheemse gemeenschappen geen domeingronden waarover de staat vrijelijk kan beschikken.

Deze gebieden zijn collectief eigendom, beschermd door internationale verdragen zoals het Amerikaanse Verdrag voor Mensenrechten en de VN-Verklaring inzake de Rechten van Inheemse Volken.

In een brief aan president Chandrikapersad Santokhi benadrukte VIDS eerder dat besluiten over economische activiteiten in Inheemse gebieden enkel mogen worden genomen na het verkrijgen van free, prior and informed consent (FPIC) van de betrokken gemeenschappen.

De VIDS heeft de regering gevraagd om alle activiteiten rond de Chinalco-overeenkomst onmiddellijk stil te leggen totdat de gemeenschappen volledig en transparant zijn geïnformeerd over het project. Pas na een zorgvuldige FPIC-procedure kunnen de gemeenschappen beslissen of ze instemmen met het bauxietproject.

Het traditioneel gezagsorgaan van de Inheemse volken waarschuwt dat doorgaan zonder instemming een ernstige schending is van internationale en nationale wetgeving.

Eerdere gesprekken met de Presidentiële Commissie Ontwikkeling West-Suriname en leden van DNA hebben nog niet geleid tot concrete toezeggingen, en een brief van 2 december aan de president bleef onbeantwoord.

De VIDS stelt dat FPIC geen eenmalige procedure is, maar telkens opnieuw gevolgd moet worden bij besluiten met impact op de rechten van Inheemse gemeenschappen.

De organisatie roept op tot het ontwerpen van FPIC-procedures die voldoen aan internationale standaarden en vraagt duidelijkheid over wie namens de staat hierover zal onderhandelen.

ShareTweetSend

Meer berichten

Sherwien Valies en gewezen directeur SOZAVO Melitia Sentilia
Suriname

Sociale Zaken krijgt nieuwe koers onder leiding van Sherwin Valies

Kaarsen
Suriname

Militair overleden na vermoedelijke zelfmoord in kazerne

Foto Huize Ashiana
Suriname

Project Huize Ashiana krijgt solide basis voor uitvoering

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws