• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Bisschop Karel Choennie doet dringende oproep aan minister Ori over Poortgebouw RK Bisdom

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
13 September 2024 01:24
in Nieuws
bishop karel choennie paramaribo e1613554935659

In een indringende brief aan de minister van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur, Henry Ori, heeft bisschop Karel Choennie van het Rooms-Katholieke Bisdom Paramaribo zijn bezorgdheid geuit over de toekomst van het monumentale Poortgebouw aan de Mgr. Wulfinghstraat.

Het bisdom was van plan het gebouw te slopen vanwege dringende redenen, maar heeft dit voornemen aangehouden op verzoek van de minister.

Het Poortgebouw, dat deel uitmaakt van het historische erfgoed van het RK Bisdom, staat al geruime tijd op de monumentenlijst, maar verkeert in slechte staat.

Bisschop Choennie benadrukt dat het bisdom sinds 1999, toen het gebouw werd aangemerkt als beschermd monument, in gesprek is met de overheid en de Commissie Monumentenzorg. Gedurende deze 14 jaar heeft de Commissie echter vooral verboden opgelegd zonder een werkbare oplossing aan te dragen voor de instandhouding van het pand.

In de brief wijst bisschop Choennie erop dat het bisdom altijd een belangrijke rol heeft gespeeld in het behoud van cultureel en religieus erfgoed in Suriname.

Zo is het RK Bisdom verantwoordelijk voor het beheer van meerdere monumentale panden, waaronder de Henck-Arronstraat 12, 14, 16, 18, 21 en 70, met als meest iconisch gebouw de kathedraal.

Recentelijk heeft het bisdom nog het gebouw aan de Henck-Arronstraat 70 volledig laten renoveren, en zijn er renovaties aan andere monumenten in het hele land gestart.

Het Poortgebouw, dat oorspronkelijk als onderdeel van een school diende, verkeert nu echter in een dusdanig vervallen staat dat behoud steeds moeilijker wordt.

De bisschop wijst erop dat zonder voldoende financiële middelen en technische ondersteuning het onmogelijk is om de nodige restauraties uit te voeren.

Ondanks de monumentale status van het Poortgebouw wordt er al jarenlang geen concrete ondersteuning geboden door de overheid, waardoor de toekomst van het gebouw onzeker is.

Bisschop Choennie roept daarom op tot meer samenwerking tussen het bisdom, het ministerie en de Commissie Monumentenzorg om tot een duurzame oplossing te komen.

“Wij hebben als kerk altijd onze verantwoordelijkheid genomen in het behoud van erfgoed, maar zonder de nodige steun kunnen we deze historische panden niet behouden voor toekomstige generaties”, aldus bisschop Choennie in zijn brief.

Het RK Bisdom vraagt om spoedige actie om te voorkomen dat er ongelukken plaatsvinden.

ShareTweetSend

Meer berichten

suriname auto gow2 paramaribo
Lifestyle

Trendanalist constateert groeiende kloof tussen klagen en kansen op de arbeidsmarkt

koppel relatie overspel suriname vreemdgaan
Lifestyle

Patricia Wong ziet vrouwen in Suriname vaker kiezen voor meerdere relaties in het geheim

suriname paramaribo centrale markt 1
Lifestyle

Geen bewijs dat merendeel Surinamers zwakbegaafd is

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws