• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Dramatisch niveau begrijpend lezen onder Surinamers belemmert de vooruitgang van hele land

R. Pinas door R. Pinas
30 juni 2024 12:00
in Opinie
man lezen boek leren studeren

In Suriname zeggen we graag dat kennis macht is. Beeld: illustratief.

OPINIE- Als iemand die de ontwikkelingen in Suriname op de voet volgt, kan ik niet anders concluderen dan dat een volk dat worstelt met begrijpend lezen zelden vooruitgang zal boeken.

Suriname zal, vrees ik, voor altijd een ontwikkelingsland blijven als haar inwoners niet kritisch en analytisch kunnen redeneren.

Dagelijks kom ik reacties op sociale media tegen die me bijna van mijn stoel laten vallen. Het lijkt alsof het begrip van lezen tot een nulpunt is gedaald onder een deel van de Surinamers.

Teksten worden totaal niet begrepen of volledig uit hun verband gerukt. Mensen reageren impulsief zonder de inhoud daadwerkelijk te lezen, waardoor ze zichzelf voor schut zetten.

Uit mijn eigen observaties blijkt dat de reacties op veel sociale media posts aantonen dat de essentie van het verhaal vaak totaal niet wordt begrepen.

Veel reacties trekken verkeerde conclusies of interpreteren het bericht volkomen verkeerd. Opmerkelijk is dat het vooral volwassenen betreft, van wie men zou verwachten dat zij de inhoud wel zouden begrijpen.

Bovendien merk ik dat veel mensen in Suriname weigeren om zichzelf te ontplooien. Men houdt zich dikwijls bezig met vermaak, veelal onzin waar men niets uit kan leren.

Het onvermogen om informatie adequaat te interpreteren beperkt het functioneren van een mens in de maatschappij, waar begrijpend lezen de basis vormt voor alle vormen van effectieve communicatie.

Dit alles leidt tot een vicieuze cirkel waarin een land zelden vooruit kan komen.

Foto ter illustratie.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Guyanezen in tigrigebied militairen
Opinie

Het grensdossier dat niemand echt durft op te lossen

apotheek medicijn
Opinie

Nederland vertrouwt op Indiase medicijnen, waarom twijfelen wij nog

krishna mathoera
Opinie

Vrouw aan het roer van de VHP? De partij staat voor historische keuze

stembus verkiezing suriname
Opinie

Politici misbruiken Surinamers telkens weer voor hun stem

corantijnbrug
Opinie

Impasse Corantijnrivier kan Suriname duur komen te staan

goud
Opinie

Skalians verrijken de staat, maar vergiftigen de gemeenschap

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws