• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Vernieuwde Kiesregeling een stap dichterbij: DNA-fracties dienen vandaag gezamenlijke initiatiefwet in

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
21 augustus 2023 00:30 - Geüpdatet op 26 oktober 2023 03:29
in Nieuws
stemmen politiek

GFC NIEUWSREDACTIE- De fracties in het Surinaams parlement zullen vandaag een nieuw initiatiefvoorstel indienen voor wijziging van de Kiesregeling.

Afgelopen week was er al consensus bereikt in De Nationale Assemblee (DNA) over landelijke evenredigheid, waarbij het districtenstelsel uit de Kiesregeling zal worden gehaald.

Daarna hebben de fracties verder gewerkt aan een gezamenlijk initiatiefvoorstel welke vandaag zal worden ingediend. Hierdoor komen de zes eerder ingediende voorstellen door leden van de NDP, ABOP/PL, VHP en de regering te vervallen.

Met de landelijke evenredigheid heeft elke stem in het hele land hetzelfde gewicht.

Het Constitutioneel Hof van Suriname heeft op 5 augustus 2022 een belangrijke en historische toetsing gedaan van de Kiesregeling in relatie tot fundamentele nationale, regionale en internationale wetgeving.

Deze toetsing vond plaats op verzoek van advocaat Serena Muntslag-Essed, in de hoedanigheid op grond van artikel 12 lid 4 sub b van de wet Constitutioneel Hof. Het verzoek aan het Hof was om artikel 9 tot 24 van de vigerende Kiesregeling te toetsen aan de artikelen 8, 33 en 61 van de Grondwet, het Internationaal Verdrag inzake Burger en Politieke Rechten (BUPO), de artikelen 25 en 26 van het Amerikaans Verdrag voor de Rechten van de Mens (AVRM) en de artikelen 23 en 24 van de Universele verklaring van de Rechten van de Mens (UVRM).

Het besluit van het Hof komt erop neer dat de artikelen 9 tot 24 van de Kiesregeling in strijd zijn met de artikelen 8 en 55 van de Grondwet, 25 sub b en 26 IVBPR (Internationaal Verdrag Burger en Politieke Rechten) en artikel 1 jo. 23 jo. 24 AVRM (Amerikaans Verdrag voor de Rechten van de Mens), terwijl het Hof ten aanzien van de genoemde bepalingen van de Kiesregeling geen strijdigheid acht met de artikelen 61 van onze Grondwet en 25 sub a en c van BUPO.

Mis dit niet:

TotalEnergies plant nieuwe exploratiecampagne in Block 58 voor 2027 en 2028

Simons en Jetten bespreken visumversoepeling en inzet van €66,6 miljoen uit Nederland

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Total Energies, illustratiefoto.
Suriname

TotalEnergies plant nieuwe exploratiecampagne in Block 58 voor 2027 en 2028

President Jennifer Simons en de Nederlandse premier Rob Jetten tijdens hun bilaterale overleg in New York. Foto: CDS
Nederland

Simons en Jetten bespreken visumversoepeling en inzet van €66,6 miljoen uit Nederland

'Diaspora moet vaste partner worden'
Nederland

VHP Nederland: Suriname moet instituties versterken vóór de olierijkdom komt

Het rijbewijs kan voor een nieuwe generatie Surinamers veel minder belangrijk worden als autonome auto's zich de komende twintig jaar blijven ontwikkelen.
Lifestyle

Surinamers die nu worden geboren hebben later mogelijk geen rijbewijs meer nodig

kip vlees
Suriname

Eerste vogelgriepuitbraak in Suriname: bedrijven 28 dagen dicht en mensen gemonitord

Commissie Heart for Women zet gezondheid van vrouwen centraal.
Suriname

Vrouwen moeten bewuster worden van preventie tegen hart- en vaatziekten

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws