• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

“Aanslagplegers Pikin Saron hebben banden met Tucajanas”

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
11 mei 2023 06:46 - Geüpdatet op 26 oktober 2023 06:46
in Nieuws
protest actie inheemsen

GFC NIEUWSREDACTIE- “De aanslag te Pikin Saron en Maripaston te Para, Suriname, heeft niets te maken gehad met grondenrechten van de Inheemsen,” zegt Humprey Tjin Liep Shie, veiligheidsadviseur van de president.

De democratie biedt volgens Tjin Liep Shie andere mogelijkheden om problemen op te lossen. “Er liggen andere motieven hieraan. Veel van de mensen die bezig zijn geweest, hebben banden met de Tucajanas”, zegt de veiligheidsadviseur.

Veel leden van de groep die bekend werd als Tucajana Amazones waren soldaten geweest tijdens de Binnenlandse Oorlog die aan de zijde van het Surinaamse Nationaal Leger vocht tegen het Junglecommando. De groep voelde zich verraden door het Vredesakkoord van Kourou uit 1989, een staakt-het-vuren-akkoord tussen het Junglecommando en het Nationaal Leger, dat de Marrons meer rechten gaf, maar de inheemse rechten verwaarloosde.

Op 8 augustus 1992 werd een vredesverdrag ondertekend tussen het Nationaal Leger, het Junglecommando en de Tucajana Amazones. In 1992 werd de Vereniging Inheemse Dorpshoofden Suriname opgericht om de traditionele controle in de dorpen te herwinnen, en om op te treden als politieke pressiegroep.

Tjin Liep Shie betreurt het dat vooraanstaande personen de gewelddadigheden goed praten. De sfeer van confrontatie moet vermeden worden.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Amethietstraat Paramaribo
Lifestyle

KIVC vraagt aandacht voor risico’s van kinderen die zonder toezicht op straat spelen

waterkant vernieuwd purp
Lifestyle

Liefde in het openbaar zorgt voor woordenwisseling aan de Waterkant

dokter arts verpleegkundige ziekenhuis hospitaal
Gezondheid

Ziekenhuispoli’s in Suriname telefonisch nog altijd slecht bereikbaar

bronto somohardjo
Suriname

Weglopen in DNA voedt beeld van angst voor Somohardjo binnen VHP

Politie auto zwaailichten
Suriname

KPS wil rust en zorgvuldigheid na incident met waarschuwingsschot dat viraal gaat

tweede kamer yesilgoz jetten bontenbal
Nederland

Potentiële effecten van het nieuwe Nederlandse kabinet op Suriname

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws